Monday, April 12, 2010

List of Local Council Candidates

While the Cambridge City Council website still has a hopeful piece entitled, "Become a candidate" in the real world the candidates have been duly nominated...

All the wards bar Queen Edith's are in the borough of Cambridge parliamentary constituency.

CAMBRIDGE CITY COUNCIL

ABBEY

Christopher Brown (Lib Dem), Lara Hillman (Con), George Owers (Lab), Adam Pogonowski (Green).

ARBURY

Ian Kidman (Lab), Stephen Lawrence (Green), Ali Meftah (Con), Timothy Ward (Lib Dem).

CASTLE

John Buckingham (Lab), Warren Clegg (Con), James Kennedy (Green), Simon Kightley (Lib Dem).

CHERRY HINTON

Keith Edkins (Lib Dem), Edward MacNaghten (Con), Stuart Newbold (Lab), Ross Pooley (Green).

COLERIDGE

Andrew Bower (Con), Lewis Herbert (Lab), Valerie Hopkins (Green), Albert Watts (UKIP), Thomas Yates (Lib Dem).

EAST CHESTERTON (two seats)

Gerri (OK) Bird (Lab), Dan Cooper (Lab), Matt Ellis (Green), Kevin Francis (Con), Anna Gordon (Cambridge Socialists) Susannah Kerr (Lib Dem), Una McCormack (Con), Peter Pope (Green), Roman Znajek (OK) (Lib Dem).

KINGS HEDGES

Matthew Adams (Con), Martin Booth (Cambridge Socialists), Simon Brierley (Lib Dem), Alexandra Collis (Green), Elizabeth Hughes (Lab).

MARKET

James Boyd (Con), Colin Rosenstiel (Lib Dem), Pam Stacey (Lab), Jack Toye (Green).

NEWNHAM

Rod Cantrill (Lib Dem), Len Freeman (Lab), Stephen Oliver (Con), James Youd (Green).

PETERSFIELD (two vacancies)

Kevin Blencowe (Lab), Sarah Brown (Lib Dem), Joshua Hordern (Con), Gail Marchant-Daisley (Lab), Shapour Meftah (Con), Shayne Mitchell (Green), Andrea Reiner (Lib Dem), Hywel Sedgwick-Jell (Green Party Second Choice).

QUEEN EDITH’S

Jonathan Goodacre (Lab), Carol Jackson (UKIP), Vincenzo Marino (Con), Jean Swanson (Lib Dem), Brian Westcott (Green).

ROMSEY

Hannah Allum (Green), Edward Carlsson Browne (Lab), Paul Saunders (Lib Dem), Jane Slinn (Con), Tom Woodcock (Cambridge Socialists).

TRUMPINGTON

Ceri (OK) Galloway (Green), Kenny Latunde-Dada (Lab), Julie Simpole-Clarke (Con), Sheila Stuart (Lib Dem).

WEST CHESTERTON (two seats)

Max Boyce (Lib Dem), Anette (OK) Karimi (Con), Jahansha (OK) Karimi (Con), Paul McHugh (Lab), Sarah Peake (Green), Stephen peake (Green Party Second Choice), Mike Sargeant (Lab), Damien Tunnacliffe (Lib Dem).

4 comments:

  1. Interesting that the official list has James Boyd for Market, whereas Cambridge City Conservatives still have Sheila Lawlor listed (www.cambridgeconservatives.org.uk/index.php?sectionid=2&pagenumber=42) Perhaps they could update it with a bio of Mr Boyd so that we can find out who he is, please? The only way we might get rid of Mr Rosenstiel is if people know who else is standing and what they stand for.

    ReplyDelete
  2. Good luck to everybody on the Camrbidge team! (I imagine the fight between Cambridge Socialists and Labour will be a thing to behold...)

    ReplyDelete
  3. so much for no paper candidates...
    who are these people?

    ReplyDelete
  4. The Association website has been updated.

    ReplyDelete